10682070_10152389291516448_1034069299_n

‘in raw we trust’ is an English and Turkish blog all about healthy living, run in her spare time by raw food chef, designer and hotelier Çisem Çakır.

Çisem is graduated from Notre Dame de Sion Lycée Française Istanbul, and due to her deep interest in design and aesthetics in general, she earned her B.A. in Product Design from Central Saint Martins College of Art & Design, London, U.K.  After couple years in business, she decided to change her lifestyle and went to U.S. to Matthew Kenney Academy for Gourmet Raw Food Chef course and then world renowned Hippocrates Health Institute for Health Educator Program. Soaking more and more information and different perspectives about raw food and detox, she has now completely different point of view for herself, well being and earth. It was the ultimate milestone in her life. Now she is back to Turkey, doing their family business in Sianji Well Being Resort, working with clients one on one to encourage them for a healthier lifestyle.

To get in touch with her, please email cisem@sianji.com

//////

Raw food (canlı/çiğ besinler) şefi, tasarımcı ve otel işletmecisi Çisem Çakır, blogu ‘in raw we trust’ da, kendi perspektif ve objektifinden sağlıklı yaşam ve yemek adına izlenimlerini paylaşıyor. Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra, tasarım ve estetiğe olan merakı sebebiyle, ürün Tasarımı okumak üzere Londra’da Central Saint Martins College of Art & Design , Londra’ya giden Çisem, o zamana kadar yolunun hiç kesişmediği mutfak ile tanışmak zorunda kaldı. Araştırmayı seven, yaptığı her işi ciddiye alan yapısı nedeniyle, yemek yapmayı araştırmaya ve malzemeleri tanımaya başladı.

Raw Food ile tanışması hayat tarzını değiştirmeye karar vermesine neden oldu ve bu konuda eğitim almak üzere Birleşik Milletler’e gitti. Matthew Kenney Academy’de Gourmet Raw Food Chef diplomasını aldıktan sonra, dünyaca ünlü Hippocrates Health Institute’de Health Educator programından mezun oldu. Raw Food ve detoks ile tanışması, onun yaşamını kökten değiştirdi, kendisine ve dünyaya bakışına bambaşka bir boyut kazandırdı. Şu anda Sianji Well Being Resort’da sağlık eğitmeni olarak bu konuyla ilgili bakış açısını misafirlerle paylaşıyor, onlara yol gösteriyor.

Yapılacak çok şey, anlatılacak çok konu olduğunu bilerek…

Sorularınız için; cisem@sianji.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: